Feodalismiajal kujunes ka eesti rahvakultuur. Lahemaal loodu on selle tüüpiline osa, ositi aga omanäoline ja kordumatu. Rahvuspargi klindipealne asustus on olnud järjepidev. Nii on põliste põllunduskülade Kahala, Muuksi, Uuri, Vatku, Tõugu, Võhma, Palmse, Sagadi, Vihula ja Karula hoonete, põldude ning neid ümbritsevate karja- ja heinamaade paigutus püsinud muutumatuna aastasadu. 13. sajandi alguskümnest pärinevad esimesed kirjalikud andmed ligi kahekümne Lahemaa küla kohta. Möödunud aastasaja lõpul loendati siinset rahvastikku juba viiekohalise arvuga. Hiljem on elanikkond kahanenud. Lahemaa lõunaosa asustamisele aitas kaasa Kahalat, Vajgejõge, Loobut ja Viitnat läbiv iidne ühendustee, mille Lahemaa lõigul tegutses viisteist kõrtsi. Hiljem, Peterburi – Tallinna raudtee ehitamisega, kaotas maantee oma ainutähtsuse. Nüüdseks on ehitusmälestisena restaureeritud 18. sajandist pärinev Viitna kõrtsihoone.
Talurahvakultuuri raudvarana nõuavad rahvuspargis säilitamist iidsed maakülad. Mitte üksikud hooned, vaid tervikuna kõigi põlispõldude ja heinamaadega. Siin saaks alal hoid ka vana viljelust ja elatusviise, olgu see hobusega kündmine, taimede abil kanga värvimine või kodune leivategemine. Küla juurde kuulusid veski ja sepikoda. Lahemaa kunagisest ligi poolesajast vesiveskist oleks lihtsam taastada Oandul või Kotkal asuvat. Vihulas on säilinud hollandi tüüpi tuuliku paekivimüürid.
Esimeste kristlike puust kabelite ehitamise aega ja kalmistute asukohta on raske määrata. Ilumäe ja Esku kivikabelid on ehitatud 18. sajandi keskpaiku. Tähelepanuväärsem on Ilumäe 1729. aastast, varasemast puukabelist pärinevate aknavitraazidega. Huvitav on sealne rohkete sepis- ja kiviristidega surnuaed.
Oma osa meie kultuuris ja maastikupildis oli mõisatel, mille eellugu algas taanlaste vallutusega 13. sajandil. 15. sajandi teisest poolest olevate andmete järgi oli tol ajal nüüdse rahvuspargi piires 14 mõisa. Lavamaa külasid haldasid Kolga ja Palmse suurmõisa kõrval Karula, Vihula, Sagadi, Kõnnu ja Loo. Kõrvemaa metsadesse rajatuist oli suurim Loobu mõis. Rannakülad olid jaotunud kaugemal asunud mõisate vahel.
Jälje on jätnud ka mõisa teised tegevusharud. Sajandite jooksul varustati Tallinnat palkide ja küttepuudega.Võsul põletati telliseid – siit läksid purjelaevad telliselastige teele juba 18. sajandil.
Rannaasulatest enamik oli kalurikülad. Väikeste ja kokkusurututena paiknesid need otse rannikul. Kalur ei vajanud suurt rehielamut. Piisas Lahemaa rannas levinud omapärasest asumist, kus eluruumile lisandusid külmkamber, koda ja sahver. Elu lätteks oli meri – püüti võrkudega räime, kilu ja kammeljat. Tüüpilised ja vähemuudetud rannakülad on Altja, Pedassaare, Natturi, Pärispea ja Pedaspea.
Meritsi on meie kultuuri mõjutanud ka naaberrahvad. Igal kevadel sõideti rändpüügile Soome randa. Soomlased käisid jälle Virus silku vilja vastu vahetamas. Meresõit sai Lahemaal alguse puu ja telliste veost ning soolasalakaubandusest. Juba 1880. aastatel lasti Käsmus ja Pedassaares merre väiksemaid rannasõidulaevu. Esimene ookeanivetele sobiv kaugsõidupurjekas valmis aga 1891. aastal Käsmus. Järgneval kolmel aastakümnel ehitati Käsmust Vainupeani üle poolesaja purjelaeva. Kõikidel maailmameredel sõitnud siinsete randade laevu juhtisid kohalikud mehed, kes said hariduse 1884. aastal avatud ja läbi viie aastakümne tegutsenud Käsmu merekoolis. Neid jõukamaid aegu meenutab ainulaadne nähtus rannaasulate hulgas – kaptenite küla Käsmu.