Jaani-Tooma Suurkivi
Lahemaa on rikas paest ja paepealsetest, veest ja merest, metsast ja nõmmedest. Lahemaa on rikkaim... kividest. Kive leidub rannavees ja karidena kaugel meres. Kivid on kohati metsas ainsaks aluspinnaks männijässidele, kivid on karjamaal, kivid on põllumehe põlisvaenalsed, kividest on rikas õu ja külavahetee. Kive on väikesi ja suuri, üsnagi aukartustäratavaid rahne, nimega ja nimetuid.
Üksnes Lahemaa hiidrahnude nimistu on mõjukas. Siit leiame Majakivi, Jaani-Tooma Suurkivi, Tiirukivi, Ojakivi, Vana-Jüri Suurkivi jne. Mõnikord pole külaalused rändrahnud meres küll kuigi esinduslikud, kuid neil on erisugune tähendus - nende alt on toodud õdesid ja vendi rannalastele (Titekivi Mustojal, Suurkivi Altjal). Kadakate vahel kulgevad paekiviaiad tähistavad kunagisi krundipiire ja karjatänavat. Kivikirstkalmed on kaugete esivanemate elu ja surma tunnistajad. Kuulsad Näljakangrud Palmse mõisa lähedal on ammuste aegade elu meenutajaks.
Palmse pargis on suur rühm teravatahulisi sammaldunud rabakive - Kloostrikivid. Rahvasuu pajatab metsaservale tukkuma jäänud kuradeist, kes kloostrimetsa nunnasid kimbutamas käinud, viimaste lahkudes Palmsest aga metsaservale kogunenud ja tegevusetusest kivistunud (nunnaklooster kolis Palmsest ära 15. sajandil).
Palmse mantee ääres on Huntkivi. Legend jutustab tütarlapsest, kes eelistas vastu tahtmist abiellumisele muutuda metsloomaks. Lähermal silmitsemisel paistabki kivi pruudipärga kandva lamava hundina.
Näljakangrud - pärimuse järgi kuhjatud need näljahädas pärisorjade poolt 1695-1697 Suure Nälja ajal tasuks mõisast saadud vilja eest (koristati mõisa põlde kividest).
Kivikülv Käsmu metsas on umbes 4000 aasta vanune. Sammaldunud kivid asetsevad kohati üksteises kinni. Kivisillutised on tekkinud murdlainete ja rüsijää toimel.
Allikad: F. Nõmmsalu, "Lahemaale sündis rahvuspark", Tallinn: Eesti Raamat, 1977, 97 lk
H. Viiding, "Lahemaa kivid", Tallinn: Valgus, 1981, 80 lk.